You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

NEWS & EVENTS:

استاندار ایلام خبر داد؛
سرمایه گذاری ۴۹ هزار میلیارد تومانی ظرف ۳۲ ماه گذشته در ایلام

ایلام-استاندار ایلام با اشاره به سرمایه گذاری ۴۹ هزار میلیارد تومانی ظرف ۳۲ ماه گذشته در ایلام، گفت: ۳۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه برای افتتاح و شروع بکار در استان آماده شده است

 

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم سلیمانی دشتکی صبح امروز چهارشنبه در نشست کارگروه اشتغال استان که با حضور بسطامی نماینده استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد به عملکرد موفق جذب تسهیلات اشتغال روستایی در استان اشاره کرد و گفت: جذب بالای ۱۰۰ درصدی تسهیلات اشتعال روستایی در استان باعث اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان مازاد بر سهم استان در سال جاری در حوزه روستایی استان شد.

وی در ادامه با اشاره با کاهش روند نرخ بیکاری استان، اظهار کرد:: اگر به گزارش‌های رسمی مرکز آمار ایران به عنوان تنها مرجع رسمی اعلام نرخ بیکاری در کشور نگاه شود از سال ۹۱ که نرخ بیکاری استان بالای ۱۷ درصد بوده و در رتبه استان در کشور ۳۱ بوده، در دولت تدبیر و امید و در چند سال گذشته روند کاهشی داشته‌ایم به طوری که در پایان دولت یازدهم نرخ بیکاری استان به ۱۱.۶ درصد و رتبه ۱۷ کشور و امروز در سه ماهه نخست سال به ۶.۵ درصد و رتبه سوم کاهش بیکاری در کشور رسیده‌ایم.

وی در ادامه گفت: امروز برخی اظهار نظرها در خصوص نرخ بیکاری استان می‌شود که تا حدودی جانبدارانه است، به طور مثال هرجا گزارش مرکز آمار به ضرر استان است را بولد می‌کنند و به آن بهانه انتقاد می‌کنند و هرگاه این گزارش‌ها به نفع استان است آن را زیر سئوال می‌برند در حالی که هردوی این گزارش‌های مثبت و منفی متعلق به یک مرکز، رفرنس و مرجع است.

سلیمانی دشتکی در ادامه به نرخ تورم استان گریزی زد و گفت: به استناد گزارش مرکز آمار برای ماه‌ها تورم استان بالا بوده و همین ابزاری برای انتقادهای تند و تیز علیه دولت در استان شد و حالا همین مرکز از بهبود وضعیت تورم در استان گزارش می‌دهد همان افراد این گزارش‌ها را قبول ندارند در حالی که تا دیروز به زعم آنان گزارش‌های این مرکز سندی قابل اعتماد برای قضاوت و داوری بوده است.

وی ادامه داد: اما واقعیت آن است که در آخرین گزارش مرکز آمار ایران از نرخ تورم تیرماه استان ایلام در تورم سالیانه رتبه دوم، در تورم نقطه به نقطه رتبه شانزدهم و در تورم ماهیانه رتبه ۳۱ کشور را بدست آورده است.

وی در ادامه از سرمایه گذاری ۴۹ هزار میلیارد تومانی ظرف ۳۲ ماه گذشته خبر داد و گفت: عمده این سرمایه گذاری مختص پروژه‌های حوزه نفت و گاز و پتروشیمی، آب و خاک و کشاورزی، زیرساخت‌ها و … است.

سرمایه گذاری و ایجاد ۲ شهرک تخصصی صنایع پایین دستی در استان

استاندار ایلام حاصل این حجم بالای سرمایه گذاری را آماده شدن بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه برای افتتاح و شروع بکار عنوان کرد و گفت: ظرف چند ماه گذشته در دو مرحله شاهد افتتاح و شروع بکار برخی از طرح‌ها و پروژه‌های مهم استان در حوزه وزارت جهاد کشاورزی، نیرو و وزارت راه و شهرسازی با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس بودیم.

وی ادامه داد: در اواخر همین ماه نیز فاز دوم پتروشیمی ایلام با پروژه‌های مهمی چون الفین و شیرین سازی و چند طرح دیگر افتتاح می‌شود.

استاندار ایلام در بخش دیگری از صحبت‌های خود به سرمایه گذاری و ایجاد ۲ شهرک تخصصی صنایع پایین دستی در استان اشاره کرد و گفت: اینکه در برخی محافل بر سر محل سرمایه گذاری بحث است بایست گفت که یکی از شهرک‌های تخصصی صنایع پایین دستی که دولتی هست در مجاورت پتروشیمی دهلران است و دیگری که سرمایه گذاران آن شرکت ایرانیان و بخش خصوصی است بنا به نظر خود آنان و با درنظر گرفتن ارزش بازگشت سرمایه و کاهش هزینه محل ایجاد پروژه مشخص می‌شود.

وی با تاکید بر این موضوع که مهم ایجاد سرمایه گذاری در استان است نه محل سرمایه گذاری، افزود: نباید در این خصوص ایجاد حساسیت کرد و بایست این حق را به سرمایه گذار نیز داد که به فکر بازگشت سرمایه و کاهش هزینه نیز باشد.

وی افزود: البته این سرمایه‌گذاری می‌تواند علاوه بر نقش توسعه در استان، برای ۴۸۰۰ نفر به طور مستقیم و برای ۹ هزار نفر به طور غیر مستقیم اشتغال ایجاد کند.