You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

NEWS & EVENTS:


موج اعتراضات به سرمایه گذاری هولدینگ اماراتی در حوزه کشت های فراسرزمینی در ماداگاسکار

دولت ماداگاسکار تصمیم گرفته تا 60 هزار هکتار از زمین‌های مرغوب کشاورزی واقع در جنوب غربی این کشور را به شرکت Elite Agro وابسته به هولدینگ یاس کشور امارات متحده عربی واگذار نماید. در پی افزایش اعتراضات میان مردم و احزاب سیاسی این کشور، دولت ماداگاسکار با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این گونه تصمیمات از جمله تعاملات جدید با کشور امارات، در چارچوب برنامه مربوط به خودکفایی غذایی موسوم به Velirano و سیاست های اشتغالزایی در حوزه فعالیت های کشاورزی اخذ شده است.

 

این گزارش با تاکید بر واکنش ها به وضعیت معیشتی و سطح رفاه در کشور ماداگاسکار آغاز شده و به این موضوع می‌پردازد. 

خبرگزاری کشور ماداگاسکار به نقل از گروه‌های مخالف و معترض نوشته است : این گونه سرمایه گذاری خارجی در بخش کشاورزی شاید بتواند به صورت محدود نقشی در موضوع اشتغالزایی ایفا نماید ولی قطعا سهمی در تقویت بنیان‌های برنامه خودکفایی غذایی کشور ماداگاسکار نخواهد داشت . چون تمامی محصولات حاصل از این دست سرمایه گذاری خارجی به مقصد کشورهای سرمایه گذار برای تامین نیازهایشان صادر خواهد شد.

معترضین در بخش دیگری از اعتراضات خود ضمن اشاره به اینکه موضوع اشتغالزایی در حوزه  فعالیت های کشاورزی توسط سرمایه گذاران خارجی منجر به جذب نیروی انسانی بیکار در سطح شهرها نخواهد شد و فقط می‌تواند کشاورزان فعلی کشورمان را به حقوق بگیران سرمایه گذاران خارجی تبدیل نماید و بواسطه همین سیاست های غیر اصولی میزان وابستگی کشور به واردات محصولات غذایی  و کشاورزی روز به روز زیاد خواهد شد.

موضوع سرمایه گذاری کشور امارات در حوزه کشت های فراسرزمینی از ابتدای قرن بیست و یکم در چارچوب سیاست های توسعه ای در صدر اولویت های اقتصادی این کشور قرار گرفته است و از آن بعنوان یکی از ابزارهای دیپلماسی عمومی‌بهره برداری می نماید. البته لازم به ذکر است که این کشور در ماداگاسکار سفارت ندارد.علاوه بر کشور امارات متحده عربی، کشور کوچک موریس نیز یکی از مهمترین کشورهای سرمایه گذار در حوزه فعالیت های کشاورزی در کشور ماداگاسکار می‌باشد و صد درصد تولیدات خود را از ماداگاسکار خارج می‌کند.

معترضین روند رو به رشد واردات را نتیجه سیاست های غلط دولت در این حوزه می دانند و دولتمردان را متهم به حمایت از نزدیکان خود برای امر واردات محصولات پر مصرف کشاورزی می‌کنند. دولت جدید این کشور خود را پرچمدار مبارزه با این گونه فسادها معرفی می‌کند. ولی شواهد و قرائن میدانی نشان می دهد که همانند دولت های گذشته توفیقی به دست نخواهد آورد.

هولدینگ یاس یکی از مهمترین هولدینگ های کشور امارات است که در سال 2006 در امارت ابوظبی به منظور تامین نیازهای غذایی کشور راه اندازی شده است و در حال حاضر با 5500 نیروی انسانی در حدود هفت کشور مبادرت به انجام چنین سرمایه گذاری‌هایی نموده است.

کشور ماداگاسکار با 588 هزار کیلومتر مربع مساحت(یک سوم جمهوری اسلامی ایران) و 26 میلیون نفر جمعیت، چهارمین جزیره بزرگ جهان می‌باشد و علی رغم برخورداری از زمین‌های مرغوب کشاورزی(71 درصد مساحت کل) و جنگل های بکر(22 درصد مساحت کل) نتوانسته است در مسیر توسعه پایدار گام بردارد و همچنان 70 درصد مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

 

https://economic.mfa.ir/portal/newsview/572821