You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

NEWS & EVENTS:


معرفی راهبرد سرمایه گذاری و برنامه اقدام گرجستان 2021-2020

طی مراسمی ، آژانس سرمایه گذاری گرجستان راهبرد سرمایه گذاری و برنامه اقدام سال 2020 الی 2021 خود را با حضور وزیر اقتصاد و توسعه پایدار این کشور معرفی کرد. در مراسم افتتاحیه خانم ناتیا تورناوا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان گفت :در سال های گذشته گرجستان درموضوع ایجاد هاب منطقه ای دستاوردهای بسیار مهمی داشته است. در 7 سال گذشته نرخ متوسط سالانه سرمایه گذاری مستقیم خارجی نسبت به دوره مشابه سال های گذشته 35 درصد افزایش یافته است و حجم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان و در تولید ناخالص داخلی این کشور سه برابر بیشتر از ارقام مشابه در کشور های منطقه و حوزه اروپای شرقی بوده است .

 

خانم ناتیا تورناوا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان در  این مراسم به این نکته اشاره کرد که سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان در سه ماهه اخیر به شدت افزایش یافته و حجم سرمایه گذاری مجدد نیز دو برابر شده است. همه این‌ها بدان معنی است که علاقه سرمایه گذاران نسبت به گرجستان رو به افزایش است و تا سال 2020 سعی خواهیم کرد این ارقام را افزایش دهیم.
وی خاطر نشان کرد برای جذب سرمایه خارجی استراتژی تهیه شده است که در نتیجه آن در دو سال آینده در کنار بسیاری از مزایای دیگر ، در بخش های پردرآمد 3500 شغل جدید ایجاد خواهد شد که استراتژی توسط آژانس سرمایه گذاری تهیه شده است.


راهبرد سرمایه گذاری گرجستان
 میخائیل خیدورلی رئیس آژانس سرمایه گذاری گرجستان به معرفی برنامه و راهبرد آن آژانس در جذب سرمایه گذاری در سال 2020  الی 2021 پرداخت.در مرحله اول استراتژی جدید ، بخش های اولویت دار اقتصاد انتخاب شده اند که کاملاً با استراتژی اقتصادی کشور مطابقت داشته و برای سرمایه گذاران جذاب و در آن گرجستان از اولویت های خاصی برخوردار است. از جمله:
 گردشگری؛
 برون سپاری فرایندهای تجاری (Business Processe Outsourcing ) ، این یک بخش جدید و جذاب است که شرکتهای خارجی از گرجستان خدمات ارائه می دهند. این بخش برای سرمایه گذاران بسیار جذاب می‌باشد و بسیار پردرآمد است؛
 تولید کفش و پوشاک؛
 ساخت تجهیزات الکترونیکی ، جدید ترین خبر در این رابطه ورود کونیکا مینولتا شرکت ژاپنی به بازار گرجستان می‌باشد که از تفلیس به منطقه خدمات ارائه می دهد. گرجستان در حال مذاکره با کونیکا برای ساخت و توسعه تجهیزات الکترونیکی در این کشور است؛
 تولید قطعات خودرو و هواپیما ، گرجستان در این زمینه تجربه دارد. در حال حاضر ، قطعات خاصی برای Boeing در گرجستان تولید می‌شود که در آینده نزدیک حجم و انواع تولیدات افزایش خواهد یافت؛

 بعد از انتخاب بخش های مهم اقتصادی ، شرکت های خاصی انتخاب خواهند شد که با اقتصاد، اولویت ها و  ظرفیت های گرجستان آشنائی دارند. برای سرمایه گذاران بالقوه پیشنهادات سرمایه گذاری فرستاده و یا حضوری با آنها تماس گرفته و به دفتر مرکزی آنها مراجعه خواهد شد و طرح معرفی می‌ گردد . علاوه بر این، حضور در همایش های بین المللی برای جذب سرمایه گذاران در دستور کار است . پس از اینکه 700 شرکت مناسب پیدا شد ، آژانس تنظیم سفر های کاری آن سرمایه گذاران به گرجستان را تنظیم کرده و پوشش می دهد تا سرمایه گذاران بالقوه با محیط سرمایه گذاری گرجستان آشنا شوند.
سرانجام ، نتیجه اجرای این برنامه باعث خواهد شد تا در سال های 2020  الی 2021 مبلغ 225 میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب و 3500 شغل جدید پر درآمد ایجاد شود. لازم به ذکر است که این حجم تنها مربوط به آژانس سرمایه گذاری می‌باشد که طبیعتاً بخشی از سرمایه گذاری مستقیم خارجی کل کشور می‌باشد.

 ابزار دیگری برای جذب سرمایه گذاران ، مشاوره در مکان (Location adviser) می‌باشد. این‌ها شرکتهای مشاوری هستند که به سرمایه گذاران معرفی و انجام سرمایه گذاری را توصیه می‌کنند.
 مورد دیگری که روی آن تمرکز شده است ارتقاء رتبه بندی‌های بخش های اقتصاد گرجستان می‌باشد تا سرمایه گذار بتواند رتبه‌های اقتصاد گرجستان مثل تولید، گردشگری، کشاورزی، صنعت و... را با سایر کشورها مقایسه کند. با این هدف داده‌های مربوطه به Financial Times ارائه می‌شود. از این به بعد سرمایه گذاران خارجی خواهند توانست رتبه‌های بخش های اقتصاد گرجستان را با سایر کشورها مقایسه کنند.
 همچنین تهیه یک کاتالوگ سرمایه گذاری که 70 پروژه سرمایه گذاری آماده در آن درج شده است.
 علاوه بر این وبگاه آژانس سرمایه گذاری گرجستان ( www.enterprise.gov.ge )  تکمیل شده که در آن برای سرمایه گذاران دسترسی‌های مختلفی در نظر گرفته شده است و اطلاعات مفید و به روزی را در اختیار علاقمندان قرار خواهد داد : مقایسه گرجستان با سایر کشورها ، مراحل و اسناد مورد نیاز برای فعالیت در بخش های مختلف، مزایای هر بخش اقتصادی، موقعیت مکانی سازمان‌های دولتی و غیره.

 

 

Source: economic.mfa.ir