You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

NEWS & EVENTS:


سرمایه گذاری دولت قزاقستان برای توسعه گردشگری در استان مانگیستائو – آکتائو

استان مانگیستائو به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری در منطقه آسیای مرکزی و در ساحل دریای خزر هرچند دربردارنده جاذبه‌های محدودی به لحاظ تاریخی و اماکن زیارتی است لیکن در بردارنده ظرفیت های متعدد طبیعی می‌باشد.

 

علی­رغم ظرفیت ­های طبیعی قابل ملاحظه در زمینه گردشگری، این منطقه تا چندی پیش دارای زیر ساخت­های مناسب برای جذب گردشگر به میزان مورد انتظار نبوده است. برای مثال فاقد راههای مواصلاتی مناسب بوده و همواره دغدغه‌های بهداشتی و مراقبت های پزشکی و خدمات درمانی از جمله معضلات گردشگری در  این منطقه قابل مشاهده بود .  در آن شرایط گردشگران هنوز هم به منطقه جذب می‌شدند، زیرا این منطقه حتی در شرایط دشوار خویش نیز تجربه بی نظیر بازدید از مناطق طبیعی را فراهم می‌کرده است. همچنین دوستداران سفرهای ماجراجویانه از جمله طرفداران گردشگری و سفرهای کوتاه مدت به به این منطقه بوده­ اند که تا امروز نیز نشانه‌هایی از آن در تورهای برون جاده ­ای و بوم گردی­ های گروهی قابل رویت است.

در نهایت استان مانگیستائو اخیرا و از سال 2015 موفق شد با توجه به ظرفیت های خود توجه مثبت دولت قزاقستان را برای حمایت از توسعه ظرفیت های گردشگری این منطقه جذب نماید. در این راستا تا کنون 78 اقامتگاه توریستی در این منطقه ساخته شده است که 16 مورد دارای استانداردهای مورد تایید سیستم هتلداری می­باشند و دو مورد از انها نیز وابسته به شبکه­ های بین­ المللی هتلداری هستند که عبارتند از "هالیدی­ این" و "ماریوت رنسانس".

میزان ورود گردشگران به این منطقه در سال­های 2016 و 2017 حدود 7 درصد افزایش یافت که با احتساب خدمات ارائه شده توسط اماکن محلی با 5 درصد افزایش به 4.2 میلیارد دلار آمریکا رسید. تنها در یک مورد در سال 2017 یک مجتمع اقامتی تفریحی به ارزش تقریبی یک میلیون سیصد و چهل هزار دلار افتتاح گردیده که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، بنحوی که در تابستان سال 2018 حدود 87هزار بازدیدکننده و گردشگر را جذب کرده است.

استانداری مانگیستائو و کمیته گردشگری این منطقه نیز تلاش­های گسترده ­ای برای گسترش گردشگری در این منطقه داشته­ اند برای مثال یکی از پروژه­ های مهم جذب گردشگری و توسعه زیرساخت­ های گردشگری به ساحل سازی شهر آکتائو مربوط می­شود که در این خصوص پیشرفت های مهمی حاصل شده است. این روند ساحل سازی در سال 2018 از 1.5 کیلومتر به 7 کیلومتر افزایش یافت و در سال 2019 تمامی سواحل در محدوده‌های مناطق مسکونی را دربرگرفت و تکمیل گردید. همچنین مقامات استانی مانگیستائو طرح هایی جهت توسعه ساحل سازی در برنامه آینده نزدیک خود قرار داده­اند.

محور اصلی پروژه­ های ساحل سازی و گردشگری بندر آکتائو طرح موسوم به "راک تریل" می­باشد که شامل یک گذرگاه عابر پیاده 2.2 کیلومتری بالای صخره‌های شیب دار است و قرار است به تفرجگاه و منطقه ساحلی شهر وصل شود. کارشناسان اعتقاد دارند این طرح می­تواند آکتائو را در منطقه به لحاظ جذابیت­ های گردشگری منحصر به فرد نموده و باعث جلب رضایت گردشگران بسیاری شود. این طرح از چنان اهمیتی برای دولت جمهوری قزاقستان برخوردار است که رئیس جمهور سابق قزاقستان آقای نورسلطان نظربایوف در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر به صحبت درمورد آن پرداخته است.  

 تنها سه مرکز از 29 مرکز تفریحی موجود در آکتائو در سطح استانداردهای بین­ المللی است، که به عقیده مقامات محلی نیازمند توجه بیشتری از سوی دولت می­باشد. مطابق با برنامه دولت؛ ایجاد کلیه زیرساخت ها برای دسترسی کل منطقه به برق و آب از سال پیش آغاز شده است و درحال تکمیل است.

براساس برنامه­ های اعلامی دولت قزاقستان برای توسعه گردشگری استان مانگیستائو؛ انتظار می­ رود تا سال 2023 ، 20 میلیارد تنگه (55.4 میلیون دلار) سرمایه­ گذار یهای بخش های خصوصی برای ساخت 32 هتل و مراکز تفریحی، به این منطقه اختصاص یابد که اتفاقی بزرگ در توسعه گردشگری و رونق آن در استان مانگیستائو به مرکزیت بندر آکتائو خواهد بود. 

نظر به توجه ویژه دولت قزاقستان به این بندر و برنامه ­ریزی­  که برای توسعه آن اعلام نموده، به نظر می­ رسد شهر آکتائو در آینده­ نزدیک نقشی مهم و ضروری در صنعت گردشگری، روابط اقتصادی و مبادلات تجاری منطقه ایفا نماید. این منطقه به دلیل مناطق ساحلی  مناسب و طولانی بودن فصل امکان استفاده از سواحل تفریحی در مقایسه با کشورهای سردسیر این منطقه از ظرفیت­های بالایی برخوردار بوده و همین امر می­ تواند باعث رونق گردشگری شود.

یکی از پیشنهادهای  مقامات محلی سرمایه­ گذاری در مناطق ساحلی است که به صورت رایگان برای طرح هایی چون اماکن تفریحی، پارک ­های آبی ساحلی، هتل­ ها و اقامتگاه ­های ساحلی در نظر گرفته شده­ است. لازم به ذکر است تمامی امکانات و زیر ساخت­ های مورد نیاز در این مناطق در اختیار سرمایه­ گذار قرار می­ گیرد. علاوه بر این طرح­های مذکور در این منطقه از مالیات­های دولتی نیز معاف می­ باشند.

در همین حوزه شرکت ساخت و ساز ترکیه­ ای سیمبول در حال ساخت یک هتل ساحلی با تمامی امکانات در 15 هکتار زمین می­ باشد و حدود 150 میلیون دلار در این زمینه سرمایه گذاری کرده و قرار است این پروژه در 2020 به بهره برداری برسد.

 

Source: economic.mfa.ir