You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

NEWS & EVENTS:


تاثیر اپیدمی‌کرونا ویروس بر تجارت خارجی گرجستان

تمام حوزه‌های اقتصادی گرجستان و از جمله تجارت خارجی تحت تاثیر اپیدمی‌کرونا ویروس قرار گرفته است. این بحران موجب شد که تجارت خارجی گرجستان در چهار ماه اول سال 2020 با نزدیک به 12 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 3.47 میلیارد دلار برسد.

 

بنا به گزارش اداره ملی آمار گرجستان، طی ماه‌های ژانویه ـ آوریل این کشور بیش از یک میلیارد دلار صادرات داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 11.9 درصد کاهش یافته است.

در همین مدت واردات برابر با 2.46 میلیارد (11.8 درصد کاهش) بوده است. بدین ترتیب تراز تجاری منفی گرجستان 1.5 میلیارد دلار (42 درصد از کل مبادلات) بوده است.

در این مدت تمام محصولات گرجی با کاهش صادرات مواجه بوده است و فقط صادرات سنگ معدن مس و کنسانتره به میزان 10.4٪ و طلا 38.1٪ رشد داشته است.

شرکای اول تجاری گرجستان در دوره چهار ماهه به ترتیب عبارتند از:

ترکیه، روسیه و جمهوری آذربایجان که در مجموع 1.2 میلیارد دلار یعنی 36 درصد از کل حجم تجارت خارجی گرجستان با این سه کشور انجام شده است. در این میان سهم ترکیه از مبادلات تجاری با گرجستان 469 میلیون دلار (13.5 درصد از کل مبادلات تجاری) بوده است. حجم مبادلات تجاری با ترکیه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 11.6 درصد کاهش داشته است.

حجم مبادلات تجاری با روسیه نیز در این مدت با 11.4 درصد کاهش به 396 میلیون دلار رسید که بیش از 11 درصد از کل مبادلات تجاری گرجستان را تشکیل می دهد.

حجم مبادلات تجارت خارجی با جمهوری آذربایجان نیز 367 میلیون دلار می‌باشد که 10.6 درصد از کل مبادلات تجار گرجستان را تشکیل می دهد. در میان همسایگان گرجستان، جمهوری آذربایجان تنها کشوری است که حجم مبادلات تجاری نه تنها کاهش نداشته بلکه یک درصد هم افزایش داشته است.

 

دیگر شرکای عمده تجاری گرجستان در این چهار ماه عبارتند از:

چین با 346 میلیون دلار، اوکراین با 174 ، امریکا با 163 ، ارمنستان با 161، بلغارستان با 145؛ آلمان 140 و ایتالیا با 66 میلیون دلار .

  • دلایل کاهش حجم تجارت خارجی گرجستان

به نظر پاتی آبولادزه دکترای اقتصاد، دلایل کاهش حجم تجارت خارجی به بحران همه گیری جهانی کروناویروس و تصمیم های مختلف قرنطینه ای از جمله محدودیت های صادراتی، موانع حمل و نقل و کاهش توان پرداختها مربوط می‌باشند. در همین مدت میزان تقاضا و در نتیجه تولید به شدت کاهش یافت. سرمایه گذاری‌ها نیز با افت شدید مواجه بود. در رفت و آمد شهروندان و در نتیجه در میزان مصرف نیز تاثیر جدی گذاشته شد.

در کل ، هنگام بروز این قبیل بحرانها، شهروندان فقط تامین نیازهای اولیه از جمله مواد غذایی و تجهیزات بهداشتی ـ پزشکی را جزو اولویت ها قرار می دهند و درخواست سایر محصولات و خدمات به سرعت کاهش می یابد.

درآمد بخش عمده ای از اهالی در گرجستان فقط برای تامین مواد غذایی و پرداخت قبوض آب و برق و گاز و پرداخت های بانکی کفایت می‌کند. بنابراین در این شرایط حمایت های دولت برای تقویت اقتصاد و افزایش توان مالی اهالی ضروری است.

این کارشناس همچنین افزود: کاهش حجم تجارت خارجی تقریباً بر همه بخش های اقتصاد تأثیر می‌گذارد. در صورت ادامه این روند، هم اهالی و هم دولت با چالش های جدی روبرو خواهند شد.

اگر بخش تجارت نتواند محصولات را بفروشد، بخش تولیدی مجبور خواهد شد کارکنان خود را کاهش دهد. با افت تجارت نیز شرکتها قادر به پرداخت مالیات نخواهند بود و در نتیجه درآمد بودجه نیز کاهش می یابد.

با توجه به کاهش صادرات ارز کمتری وارد کشور می‌شود. کاهش ورود ارز نیز با افزایش قیمت آن یعنی کاهش ارزش پول ملی همزمان خواهد بود. با کاهش ارزش پول ملی نیز بخش تجارت کمتر از تسهیلات اعتباری بانکی استفاده خواهد کرد و بدین ترتیب این روند بر بخش مالی و بانکی نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت.

  • چه انتظاری برای آینده وجود دارد؟

به گفته آبولادزه، مطالعات بین المللی نشان می دهد که در نتیجه این بحران، مبادلات تجاری بین المللی از 9 تا 32 درصد کاهش خواهد یافت.

هم اینک در سطح منطقه این کاهش کاملا بارز است. براساس تحقیقات، کاهش صادرات 27 کشور اتحادیه اروپا از 285 میلیارد یورو فراتر خواهد رفت و کاهش واردات این اتحادیه نیز از 245 میلیارد یورو فراتر خواهد رفت."

به گفته این کارشناس، با توجه به همه گیری کروناویروس، این فقط آغاز سقوط تجارت بین المللی است.

طبق اعلام مقامات گرجستان، این کشور به منظور مبارزه با بحران کرونا ویروس بیش از 3 میلیارد دلار کمک از موسسات بین المللی و شرکای خود دریافت خواهد کرد.

 

منبع

 

Source: economic.mfa.ir