You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

NEWS & EVENTS:


برنامه دولت مجارستان برای جذب سرمایه گذاری خارجی

بر اساس داده‌های مرکز آژانس سرمایه گذاری مجارستان ( HIPA ) و به استناد گزارشات موسسات سنجش خدمات تجاری ازجمله IBM- PLI ، مجارستان یکی از کشورهای موفق در ایجاد اشتغال از طریق جذب سرمایه گذاری مستقیم ظرف چند سال اخیر بوده است. این روند بدلیل شیوع ویروس کرونا دچار نوسان شده بطوریکه براساس پیش بینی کمیسیون اروپا میزان سرمایه گذاری در مجارستان در سالجاری میلادی حدود 18 درصد کاهش خواهد یافت .

 

بر اساس گزارش اخیر آژانس سرمایه گذاری مجارستان ، این کشور از  نظر ایجاد اشتغال  از طریق سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2019 میلادی با ایجاد حدود 19 هزار شغل در بین کشورهای جهان در ردیف  16 و در بین کشورهای اروپایی در ردیف 7 قرار گرفته است. از نظر ایجاد شغل جدید  (نسبت به میزان جمعیت ) در زمره ده کشور اول دنیاست. در سال 2019 میلادی در بین کشورهای دنیا در  ردیف پنجم و در بین کشورهای اروپایی در جایگاه چهارم قرار گرفته است. مجارستان سومین هدف سرمایه گذاری آلمان و در حوزه صنعت خودرو پس از آمریکا، مکزیک و چین چهارمین مقصد سرمایه گذاری به شمار می رود.  از این رو در این مطلب بطور اجمالی به سیاست دولت مجارستان برای جذب سرمایه گذاری خارجی در طی سال 2019 و نیز استراتژی دولت مجارستان در جبران کمبودهای اقتصادی بویژه در بخش اشتغال ناشی از ویروس کرونا پرداخته می‌شود:

الف: بررسی سرمایه گذاری در  2019 میلادی

بر اساس اعلام آقای پیتر سیارتو ، وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان،میزان جذب سرمایه گذاری در کشور در سال 2019 میلادی در مقایسه با سال قبل  با افزایش سه برابری به حدود 5.2 میلیارد یورو ( معادل 4 درصد از GDP ) رسیده است. به گفته ایشان دولت مجارستان نیز برای کمک به اجرای طرح های سرمایه گذاری حدود 156 میلیارد فورینت ( معادل تقریبی 470 میلیون دلار) در قالب کمک ( بلاعوض) مشارکت کرده است. تعداد مشاغل ایجاد شده  از طریق سرمایه گذاری  در مقایسه با 2017 میلادی حدود 50 درصد افزایش داشته است. وی با اشاره به این مطلب که یکی از جهت گیری‌های اصلی در اقتصاد حرکت به سمت " تحقیق و توسعه" و برخورداری از فناورهای جدید  با جذب سرمایه گذاری شرکت های خارجی است افزود: شرکت های کره ای بیشترین سرمایه گذاری را در مجارستان انجام و گوی سبقت را برای نخستین بار از شرکت های آلمانی ربوده اند. حدود 48 درصد از سرمایه گذاری توسط شرکت های کره ای  و یک سوم مشاغل نیز توسط شرکت های کره جنوبی ، ژاپن و چین ایجاد شده است.

آقای سیارتو در ادامه با اشاره به ورود صنعت خودرو در دنیا به مرحله ی جدید ( خودروهای برقی ) تصریح کرد: در بخش تولید باطری و قطعات آن و نیز تولید موتورهای برقی حدود 8 مورد سرمایه گذاری جدید در کشور صورت گرفته است و حدود 14 مرکز خدمات تجاری با بکارگیری جوانان ماهر و مسلط به چند زبان خارجی نیز ظرف سال گذشته تاسیس یافته است. وی خاطر نشان ساخت: سیاست دولت توزیع سرمایه گذاری در مناطق مختلف کشور بوده و ظرف سال گذشته حدود 101 مورد سرمایه گذاری بزرگ توسط شرکت های خارجی و داخلی انجام شده که از بین آن 10 مورد سرمایه گذاری به ارزش 126 میلیارد فورینت ( به ارزش تقریبی 400 میلیون یورو ) توسط شرکت های مجاری به اجرا درآمده است.

ب: تداوم جذب سرمایه گذاری خارجی در دوران کرونایی

 آمار و ارقام فوق الذکر گویای این واقعیت است یکی از وظایف اصلی دستگاه دیپلماسی ( وزارت امور خارجه و تجارت) حمایت و جذب سرمایه گذاری خارجی است که میتوان گفت در نیل به این هدف موفق بوده است. بخش صنعت خودرو یکی از حوزه‌های پیشرو و تقریبا بیش از 28 درصد از سهم صادرات این کشور را تشکیل می دهد. با توجه به استقبال  تدریجی مصرف کنندگان از خودروهای جدید برقی وهیبریدی  در کشورهای اروپایی  از جمله مجارستان ، دولت در جلب نظر شرکت های کره ای برای سرمایه گذاری و ساخت کارخانه تولید باطری خودروهای برقی گام برداشته و شرکت های کره ای نیز با درنظر گرفتن موقعیت جغرافیایی مجارستان در اروپای مرکزی و به منظور ایجاد هاب منطقه ای و دسترسی به بازار اروپای غربی  در طی دو سال گذشته در این بخش سرمایه گذاری و در استان‌های مرزی این مراکز تولیدی احداث گردیده است.

  اما باتوجه به شیوع ویروس کرونا، اقتصادی مجارستان همانند سایر کشورها تحت تاثیر قرار گرفته و بر اساس اعلام مقامات رسمی و نخست وزیر آقای ویکتور اوربان حدود 160 هزار نفر در دو ماه گذشته مشاغل خود را از دست داده اند.  علاوه براین بر اساس پیش بینی کمیسیون اروپا میزان سرمایه گذاری در مجارستان در سالجاری میلادی حدود 18 درصد کاهش خواهد یافت . طبیعتاً یکی از اهداف اصلی دولت علاوه بر اتکا به اقتصاد داخلی، تداوم جذب سرمایه گذاری خارجی برای ایجاد مشاغل جدید است. از این رو دولت همانند سال های قبل در پی حفظ و افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی است . در این مسیر یکی از واحد هایی که میتواند نقش موثری ایفا کند ((آژانس تشویق سرمایه گذاری مجارستان )) در همکاری و هماهنگی با وزات امور خارجه ( زیر مجموعه وزات امور خارجه) می‌باشد.  با وجود شرایط فراگیری کرونا در تحقق این سیاست، آژانس مذکور با یک شرکت ترکیه ای بنام یاریس کابین قراردادی به ارزش 22 میلیون یورو که باعث اشتغال زایی برای حدود 150 نفر می‌شود، امضا کرده است.

 اخیرا نیز آقای سیارتو، وزیر امور خارجه و تجارت نیز در گفتگو با رادیو دولتی  KUSSUTH   در زمینه جذب سرمایه گذاری اظهار نمود: وزارت امور خارجه در همکاری مشترک با HIPA برای ایجاد مشاغل جدید تلاش می‌کنند. علاوه براین دولت نیز در نظر دارد تا بودجه اختصاص داده شده به این امر ( حدود 50 میلیارد فورینت معادل 150 میلیون یورو) را دوبرابر کند. بر اساس گفته ایشان تاکنون حدود 338 شرکت آمادگی خود را برای سرمایه گذاری به ارزش تقریبی 460 میلیون یورو  در جهت کاهش تاثیرات منفی کرونا  اعلام کرده اند. وی افرود: ایجاد اشتغال از طریق جذب سرمایه گذاری میسر است و علیرغم برخی از اتهامات ناروا به دولت باز سوی احزاب مخالف سیاسی در یک دهه گذشته، در این مسیر گام برخواهد داشت.

رشد اقتصادی مجارستان در طی سالهای اخیر بالاتر از 4.5 درصد و در سال 2019 میلادی به 4.9 درصد افزایش یافت و از این نظر در بین کشورهای عضو اتحادیه در ردیف دوم قرار گرفت. بر اساس پیش بینی آقای میهالی وارگا وزیر دارایی رشد اقتصادی در سال 2020 به 3 و احتمالا زیر 3 درصد می رسد . در چنین شرایطی دولت تلاش دارد تا با جذب سرمایه گذاری بویژه از کشورهای آسیایی مانند چین، کره و همچنین از طریق شرکت های ترکیه ای، نسبت به کاهش خسارت های اقتصادی بویژه در حوزه ایجاد شغل گام بردارد.