You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

NEWS & EVENTS:


گزارش سرمایه‌گذاری خارجی ده ماهه 1398

-

 

بر اساس داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران، برای ۱۰ ماه منتهی به دی سال ۹۸ منتشر شده است. داده‌های اعلام شده نشان‌دهنده آن است که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۷۹ طرح به ارزش ۷۸۰ میلیون دلار در بخش صنعت، معدن و تجارت در کشور ایران با مشارکت سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب رسیده است.

 براساس داده‌های اعلام شده ، «محصولات از توتون و تنباکو»، «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «سایر محصولات کانی غیر فلزی»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» و «کک و فرآورده‌های حاصل از نفت» در مدت زمان مورد بررسی در میان گروه‌های صنعتی جذاب برای سرمایه‌گذاران خارجی قرار دارند.

نگاهی به کارنامه سرمایه‌گذاری خارجی نشان‌دهنده آن است که گروه‌های معدنی جذاب برای سرمایه‌گذاران خارجی نیز به «استخراج و فرآوری منیزیت، تولید کنسانتره نفلین سینسیت» اختصاص داشته است و کشورهای هندی و هنگ‌کنگی در این بخش بیشترین سرمایه‌گذاری در ایران را صورت داده‌اند.

اما سرمایه‌گذاری در حوزه تجارت شامل «احداث رستوران»، «سفارش کالا در فضای مجازی از طریق تارنما و نرم‌افزار» و «ساخت و تولید محصولات صنایع دستی و چرمی (مجوز صنفی، تولیدی)» است.

از سوی دیگر، بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در بازه زمانی مورد بررسی، در پنج گروه «محصولات از توتون و تنباکو»، «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «سایر محصولات کانی غیرفلزی»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» و «کک و فرآورده‌های حاصل از نفت» صورت گرفته است. در گروه صنعتی «محصولات از توتون و تنباکو»، می‌توان از تولید سیگارت فیلتردار و فرآوری توتون سیگارت نام برد. از سرمایه‌گذاری در گروه صنعتی «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» می‌توان به تولید خمیر مایه، تولید انواع پودر نوشیدنی فوری، تولید خوراک آماده دام، طیور و آبزیان، تولید انواع کیک مغزدار، انواع نان حجیم و نیمه‌حجیم، انواع شکلات و کرم شکلاتی اشاره کرد.

تولید انواع کاشی و نانو سرامیک‌های پیشرفته، تولید لوازم بهداشتی چینی و تولید دانه‌ها و پودرهای شیشه‌ای، تولید منیزیت کلسینه شده، تولید و برش سنگ گرانیتی، تولید سقف متحرک اتوماتیک و پنجره متحرک اتوماتیک در گروه صنعتی «سایر محصولات کانی غیرفلزی» قرار دارند.

تولید گازهای صنعتی و طبی، تولید خمیر الکترود گرافیتی و تولید انواع مواد استریل‌کننده بر پایه پروکسی اسیدها، تولید انواع داروهای دستگاه گوارش، گیاهی، قند خون، کلیه و مجاری ادراری، تولید کیت تشخیص سریع آنتی بادی منو کلونال میکروبیولوژی، تولید انواع فرآورده‌ها از مشتقات خون، داروهای نوترکیب و پپتیدی، تولید فرآورده‌های ویژه بیماران آی‌سی‌یو در گروه صنعتی «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» هستند. در گروه صنعتی «کک و فرآورده‌های حاصل از نفت» می‌توان از احداث پالایشگاه میعانات گازی، تولید هیدروکربن‌های سبک و سنگین، تولید و فرآوری مواد شیمیایی نام برد.

پیشتازان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران از لحاظ حجم

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد پنج کشور بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در ۱۰ماهه سال ۱۳۹۸ را داشته‌اند. مطابق با بررسی‌ها، کشورهای سرمایه‌گذار که بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در این بازه زمانی در بخش صنعت، معدن و تجارت را داشته‌اند، به ترتیب کشورهای «هلند»، «امارات متحده عربی»، «چین»، «ترکیه» و «آلمان» هستند.

پیشتازان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران از لحاظ تعداد طرح

آمارها نشان‌دهنده سهم بالای تعداد سرمایه‌گذاری‌ها توسط کشور ترکیه به تعداد ۱۳ طرح است. براساس ارزیابی‌ها، به‌ترتیب کشورهای افغانستان در رتبه دوم با ۱۲ طرح مصوب، چین در رتبه سوم با ۱۱ طرح مصوب و اتریش در رتبه چهارم با ۶ طرح مصوب بوده و کشورهای امارات متحده عربی، عراق و هند به‌طور مشترک و هر کدام با پنج فقره سرمایه‌گذاری رتبه پنجم را در تعداد سرمایه‌گذاری‌های مصوب کسب کرده‌اند. همچنین کشورهای هلند و آلمان هر کدام با چهار طرح سرمایه‌گذاری داشته‌اند. در این میان روسیه هم توانسته است در سه طرح، سرمایه‌گذاری خارجی انجام دهد. هنگ‌کنگ، ایتالیا و پاکستان هم از دیگر کشورهایی هستند که در کشورمان سرمایه‌گذاری کرده‌اند؛ براساس آمارها این سه کشور هر کدام با دو فقره طرح سرمایه‌گذاری جایگاه‌های بعدی را از آن خود کرده‌اند. استرالیا، سوئد، ترکمنستان، گرجستان و عربستان از دیگر کشورهای سرمایه‌گذار در ایران به‌شمار می‌روند. این کشورها به‌طور مشترک، هر کدام در یک فقره طرح سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

توزیع استانی تعداد سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران

توزیع استانی تعداد سرمایه‌گذاری‌های خارجی مصوب در ۱۰ ماهه امسال در نمودار زیر آورده شده است. همان گونه که  مشخص است استان خراسان رضوی و تهران به ترتیب با تعداد 18 و 11 طرح مصوب در رتبه اول و دوم جذب سرمایه گذاری خارجی از لحاظ تعداد طرح هستند.

آمارهای منتشر‌شده نشان می‌دهد سه استان زنجان، خراسان رضوی و کرمانشاه بیش از ۵۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری‌ خارجی مصوب در ایران را در این دوره به خود اختصاص داده‌اند.