You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

NEWS & EVENTS:


سرمایه‌گذاری‌های اخلاقی در مقایسه با صندوق‌های سنتی عملکرد بهتری دارند

شواهد حاکی از آن است که سرمایه‌گذاری متمرکز بر محیط‌زیست در حال تبدیل شدن به یک روند متداول است

 

طرفداران محیط‌زیست که از بهبود چشمگیر کیفیت هوا در طول دوران قرنطینه و افت تولید انرژی زغال‌سنگ خوشنود شده‌اند، یک دلیل دیگر هم برای شادمانی دارند: حتی بازار سهام نیز به نفع آن‌ها پیش‌رفته‌است.

شمار مفصلی از صندوق‌های پایدار محیط زیست، آشکار ساخته است که این صندوق‌ها نسبت به تمامی صندوق‌های سنتی بهتر عمل کرده‌اند. بدین معنی که این صندوق‌های پایدار در طول دنیاگیری ویروس کرونا و همچنین در طی 10 سال گذشته و از جمله در طول تنزل بازار به دلیل ویروس، عملکرد بهتری داشته‌اند.

داده‌های آژانس تحقیقاتی جهانی مورنینگ‌استار (Morningstar) نشان می‌دهد شواهد در حال رشدی مبنی بر تبدیل سرمایه‌گذاری متمرکز بر محیطزیست به یک روند متداول است (زمانی سنت‌گرایان، سرمایه‌گذاری متمرکز بر محیط‌زیست  را تنها در زمره‌ی یک اقلیت وگان/هیپی قرار می‌دادند). به‌تازگی صندوق ونگارد (Vanguard) که یکی از بزرگترین صندوق‌های جهان است، دو صندوق شاخص اخلاقی با هدف حمایت از سرمایه‌گذاران انگلستان را راه‌اندازی کرد، در حالی که آویوا (Aviva)، بزرگترین بیمه‌گر انگلیس؛ از صندوق «تغییر آب و هوا» پرده‌برداری نمود.

مورنینگ‌استار 745 صندوق پایدار را مورد بررسی قرار داد و آن را با 4.150 صندوق سنتی مقایسه کرد و دریافت که بازده در همه‌ی گروه‌ها (خواه اوراق قرضه یا سهام، بریتانیا یا خارج از کشور) مطابقت دارد یا بهتر عمل می‌کند.

«متوسط بازده و نرخ موفقیت برای صندوق‌های پایدار حاکی از آن است که هیچ کاهش عملکردی در صندوق‌های پایدار وجود ندارد. در حقیقت اکثر صندوق‌های پایدار نسبت به همتایان سنتی خود در طی دوران متعدد عملکرد بهتری داشته‌اند.»

در طول 10 سال؛ متوسط بازده سالیانه برای یک صندوق پایدار که در شرکت‌های بزرگ جهانی سرمایه‌گذاری شده است، سالانه 6.9٪ بوده است در حالی که یک صندوق سرمایه‌گذاری سنتی سالانه 6.3٪ بازده داشته است.

عملکرد بهتر در طول بحران کرونا ادامه داشت. به نقل از مورنینگ‌استار: «در این مطالعه به جز یک دسته، صندوق‌های پایدار در کل بهتر عمل کرده‌اند و میانگین بازده اضافی آن در Q12020 بین 0.09٪ و 1.83٪ در بین گروه‌ها قرار دارد.»

ممکن است یکی از دلایل این امر این باشد که بسیاری از سهام فناوری‌های آمریکایی که در بین سرمایه‌گذاران محیط‌زیستی محبوبیت دارد، در طول بحران افزایش یافته‌اند در حالی که سهام شرکت‌های نفت، گاز و زغال‌سنگ کاهش یافته است. شاخص Nasdaq سهام فن‌آوری آمریکا به طور کامل از بحران ویروس کرونا بهبود یافته و در این هفته به اوج جدید رسیده است، در حالی که غول نفتی اِکسون موبیل (ExxonMobil) با 53 دلار در مقایسه با 70 دلار پیش از دوران قرنطینه، معاملات دارد.

محققان مورنینگ‌استار خاطرنشان نمودند كه صندوق‌های پایدار نسبت به همتایان خود دوام بیشتری دارند. یکی از ترفندهای صنعت مدیریت دارایی این است که صندوق‌هایی که عملکرد بدی دارند به صورت بی سروصدا حذف می‌شوند (معمولاً با ادغام آن‌ها با یک صندوق با عملکرد بهتر). این به معنای بهتر کردن ارقام کلی عملکرد است و نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در درازمدت نسبت به آنچه واقعاً انجام می‌دهند، بهتر عمل می‌نمایند. مورنینگ‌استار دریافت که سه چهارم صندوق‌های پایدار در مقایسه با کمتر از نیمی از صندوق‌های سنتی، 10 سال یا بیشتر دوام داشتند.

 

سهام شرکت‌های نفتی کاهش یافته است. عکس: شان گالاگر

سهام شرکت‌های نفتی کاهش یافته است. عکس: شان گالاگر

 

فعالان محیط‌زیستی از این گفته که صندوق‌های پایدار بهترند، استقبال نمودند. مایکل کایند (Michael Kind) از شرکت شراکشن (ShareAction) (یک شرکت و موسسه خیریه که سرمایه‌گذاری مسئولانه را ارتقا می‌بخشد) چنین می‌گوید: «دیدن این که صندوق‌هایی با استراتژی‌های محکم زیست‌محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) در کل عملکرد بهتری دارند، بسیار مثبت است اما تعجب‌آور نیست. ما اغلب از پس‌اندازکنندگان می‌شنویم که یکی از بزرگترین موانع اقدام این تصور است که اگر به سرمایه‌گذاری مسئولیت‌پذیر روی بیاورید، از لحاظ مالی ضرر خواهید کرد.»

«اما آیا این کافی است؟ خیر... انتظار داریم صندوق‌های بلندپروازانه‌تر و معتبرتر ESG نتایج بهتری برای ذینفعان و محیط‌زیست در بر داشته باشند، اما نه این که هر بار ناگزیر پول بیشتری به سرمایه‌گذاران تحویل دهند.»

چک‌لیست شراکشن برای این که پول شما از لحاظ اجتماعی مسئولیت‌پذیر باشد:

  • تحقیق کنید که ارائه‌دهنده‌ی سرمایه‌گذاری/بازنشستگی شما، چه صندوقی به شما ارائه می‌کند.
  • نگاهی به منابع و سیاست‌های سرمایه‌گذاری صندوق خود يا افرادی در این صندوق پول می‌گذارند بیندازید. این سیاست‌ها نشان می دهد که چگونه مدیر دارایی شما، سرمایه‌تان را سرمایه‌گذاری می‌کند و سعی می‌کند از طرف شما بر شرکت‌ها تاثیر بگذارد. می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید یا از ارائه‌دهنده/کارفرما/مشاور مالی/ سرمایه‌گذاری (یا بازنشستگی) خود بخواهید.
  • مهم است که ببینید چگونه ارائه‌دهنده سرمایه‌گذاری شما به مجمع عمومی سالانه بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان رای می‌دهد. آیا آن‌ها به اقدامات اقلیمی و حمایت از حقوق بشر رای می‌دهند؟
  • شراکشن (ShareAction) به تازگی رتبه‌ی جهانی مستقلی از مسئولانه‌ترین مدیران دارایی‌ در بسیاری از موضوعات، بیرون داده است. از این رتبه برای تصمیم‌گیری آگاهانه هنگام انتخاب مدیر استفاده کنید.
  • از منابع سازمان‌هایی مانند کلامتریکس (Climetrics)، بورینگ مانی (Boring Money) و گود ویت مانی (Good With Money) استفاده نمایید.

 

 

منبع: گاردین

نویسنده: پاتریک کالینسون

مترجم: مرسده خدادادی