You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

اخبار و رویدادها

 تحلیل تجارت خارجی عربستان سعودی  

 تحلیل تجارت خارجی عربستان سعودی

به گزارش مرکز خدمات ‌سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران تجارت ایران و عربستان در سال 2006 در بیشترین مقدار خود بوده و به رقم 851 میلیون دلار رسید؛ در سال 2015 نیز تجارت دو کشور به رقم 330 میلیون دلار کاهش یافته و بعد از آن مبادلات دو کشور تقریباً متوقف شده است. نکته حائز اهمیت اینکه، تراز تجاری دو کشور در بیشتر سال­ها به نفع ایران مثبت بوده است.

سرمایه‌گذاری خارجی؛ فرصت طلایی همکاری‌ ایران و عربستان  

سرمایه‌گذاری خارجی؛ فرصت طلایی همکاری‌ ایران و عربستان

فریال مستوفی، رئیس مرکز خدمات ‌سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران، ظرفیت‌های همکاری اقتصادی و ‌سرمایه‌گذاری با کشور عربستان سعودی را بسیار بالا برشمرد و به عنوان اولین گام عملیاتی کردن این همکاری، تدوین استراتژی‌های ‌سرمایه‌گذاری مشترک و سند همکاری‌های اقتصادی بخش‌های خصوصی دو کشور را پیشنهاد کرد.

رونمایی برنامه گرمایش پاک در چین  

رونمایی برنامه گرمایش پاک در چین

چین یک برنامه پنج ساله برای تغییر انرژی مورد مصرف منطقه شمال این کشور برای گرمایش پاک در فصل زمستان تا رونمایی کرد.

چین ۸۰درصد عرضه را خواهد بلعید  

چین ۸۰درصد عرضه را خواهد بلعید

ایسنا : مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) با اشاره به ورود میزان اندکی از ظرفیت جدید گاز طبیعی مایع (ال‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی) به بازار و رشد مصرف چین در سال‌جاری، نسبت به کمبود انرژی در زمستان آینده هشدار داد. فاتح بیرول در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ به رویترز گفت: دولت‌های اروپایی سال‌گذشته تصمیمات درست زیادی مانند ساخت پایانه‌‌‌‌‌‌های ال‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی به‌عنوان جایگزین واردات گاز روسیه از طریق خط لوله، گرفتند تا تامین انرژی را تضمین کنند، اما آنها خوش‌شانس هم بودند زیرا زمستان معتدل، تقاضا را کمتر کرد و ضعف اقتصادی در چین، به نخستین کاهش سالانه مصرف این کشور در ۴۰ سال‌گذشته منجر شد. بیرول گفت: برای زمستان امسال، می‌‌‌‌‌‌توانیم بگوییم از مشکل جسته‌‌‌‌‌‌ایم. اگر غافلگیری دقیقه آخری وجود نداشته باشد، با آسیب اندک، زمستان را سپری خواهیم کرد اما سوال اینجاست که زمستان بعدی چه اتفاقی می‌‌‌‌‌‌افتد؟

بنزین دارایی سرمایه‏‏‌ای ایرانی‏‏‌ها می‌شود  

بنزین دارایی سرمایه‏‏‌ای ایرانی‏‏‌ها می‌شود

دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی : طرح تخصیص بنزین به افراد به جای خودروها یک‌قدم به اجرا نزدیک شد. البته در طرح جدید پیشنهادی مجلس که در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نیز به تصویب رسیده، از حذف بنزین سهمیه‌‌‌ای خودروهای شخصی خبری نیست و تنها قرار است، بنزین به خانوارهای فاقد خودرو نیز تخصیص داده شود.

تاسیس صندوق بهینه‏‏‌سازی مصرف انرژی  

تاسیس صندوق بهینه‏‏‌سازی مصرف انرژی

ایسنا : صندوق بهینه‌‌‌سازی مصرف انرژی در بودجه ۱۴۰۲ تعریف شد. مالک شریعتی سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس در حساب کاربری توییتر خود نوشت: وعده کمیسیون انرژی ‌برای تمرکز در مدیریت مصرف محقق شد. در متن مصوبه کمیسیون تلفیق آمده است که به منظور تسهیل تامین مالی و اجرای پروژه (طرح)های بهینه‌سازی مصرف انرژی، به دولت اجازه داده می‌شود از طریق وزارت نفت صندوق بهینه‌سازی مصرف انرژی را تاسیس کند.

حل ناترازی برق و گاز با توسعه تجدیدپذیرها  

حل ناترازی برق و گاز با توسعه تجدیدپذیرها

ایران ظرفیت فوق‌العاده‌ای در بهره مندی از انرژی بادی و خورشیدی دارد اما در عمل و به دلیل ناکارآمدی سیاست‌های مدیران و مسوولان این حوزه، نه تنها از ظرفیت موجود در کشور استفاده نشده بلکه این روند در یک دهه اخیر به اوج خود رسیده است. آنطور که کارشناسان حوزه انرژی می‌گویند وجود منابع نفت و گاز و همچنین ارزان بودن بهای انرژی (به علت پرداخت یارانه) در ایران باعث شده تا عملا سرمایه گذاری در حوزه تجدید پذیرها چندان از صرفه اقتصادی برخوردار نباشد. معضلی که طی روندی صعودی تا امروز ضربه سختی به چرخه تأمین انرژی مورد نیاز کشور وارد کرده است.

ارزش فرصت‏‏‌های ترانزیتی ایران  

ارزش فرصت‏‏‌های ترانزیتی ایران

رامین طالب‌زاده/ رئیس هیات‌مدیره شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی رهزاد ترابر ایران، مزایای بالقوه زیادی در موضوع ترانزیت دارد و از زمان‌های قدیم به عنوان چهار‌راه ترانزیتی شناخته می‌‌‌شد. به علت موقعیت جغرافیایی کشور، ایران جایگاه ویژه‌‌‌ای در امر ترانزیت دارد و می‌تواند نقش بسیار پر‌رنگی در کریدورهای ترانزیتی داشته باشد. اگر قدر این موقعیت و فرصت دانسته نشود، به سرعت توسط کریدورهای ترانزیتی جایگزین خواهد شد. به عنوان مثال کشور در موضوع نفت تامین‌کننده و بازیگر اصلی بود، اما به تدریج از معادلات جهانی انرژی حذف شد و بقیه کشورها توانستند جای خالی ما را پر کنند.

پیام سیگنال فولادی بازار چین  

پیام سیگنال فولادی بازار چین

-

چین به دنبال افزایش تولید برق از زغال‌سنگ و گاز  

چین به دنبال افزایش تولید برق از زغال‌سنگ و گاز

یک گروه فعال در بخش تولید برق چین مدعی شد که این کشور امسال حدود ۷۰ گیگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های مبتنی بر سوخت فسیلی خود اضافه خواهد کرد، حتی با وجود اینکه انرژی‌های تجدیدپذیر قرار است بیش از نیمی از تولید برق چین را در سال ۲۰۲۳ تامین کنند. این در حالی است که چین دارای بیشترین تعداد نیروگاه‌های زغال‌سنگ‌سوز در بین هر کشور یا منطقه‌ای در جهان است. تا ژوئیه ۲۰۲۲، بیش از ۱۱۱۸ نیروگاه زغال‌سنگ‌سوز عملیاتی در سرزمین اصلی چین وجود داشت. این تقریبا چهار برابر تعداد نیروگاه‌‌‌های مشابه در هند بود که در رتبه دوم قرار دارد.

نفوذ چین در بین‌النهرین  

نفوذ چین در بین‌النهرین

در سال۲۰۲۱ بغداد ۵/ ۱۰میلیارد دلار قرارداد در زمینه ساخت‌وسازهای مرتبط با ابتکار کمربند- جاده چین دریافت کرد و همین حجم سرمایه‌گذاری باعث شد این کشور بزرگ‌ترین دریافت‌کننده این نوع کمک‌ها در جهان شود. عراق در سال۲۰۲۱ به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور میزبان سرمایه‌گذاری‌های انرژی از سوی چین تعیین شد.

چین با ۱۲ کشور عربی قرارداد‌‌‌ مشارکت‌‌‌ استراتژیک دارد  

چین با ۱۲ کشور عربی قرارداد‌‌‌ مشارکت‌‌‌ استراتژیک دارد

اندیشکده شورای آتلانتیک در گزارشی به دو باور رایج در مورد ماهیت تعامل چین در خاورمیانه و شمال آفریقا می‌‌‌پردازد که باید در پرتو تحولات قابل‌توجه جاری مورد بازنگری قرار گیرد. به گزارش فرارو در ادامه این مطلب آمده است: نخست آنکه به‌رغم اینکه به طور گسترده‌‌‌ای تصور می‌شود که منافع پکن در منطقه به امنیت انرژی و روابط اقتصادی محدود شده این گزارش نشان می‌دهد که چگونه همکاری با چین در سالیان اخیر در سراسر جهان گسترش یافته است. در واقع، چین روابط استراتژیک خود را تقویت کرده و همکاری‌‌‌های خود را با سرمایه‌گذاری هنگفت در پروژه‌‌‌های محلی ابتکارعمل کمربند و جاده (BRI) و همچنین زیرساخت‌‌‌ها و فناوری‌‌‌های آینده گسترش داده و با انجام این کار به دنبال ادغام بیشتر استراتژی توسعه هر کشور با استراتژی خود است.

نقشه «شی جین پینگ» برای خاورمیانه /مشارکت برد-برد برای چین و اعراب  

نقشه «شی جین پینگ» برای خاورمیانه /مشارکت برد-برد برای چین و اعراب

در طول سال‌ها، کشور‌های شورای همکاری خلیج‌فارس در خط مقدم اولویت‌های سیاست خارجی پکن قرار داشته‌اند، زیرا چین قصد دارد امنیت انرژی خود را تقویت کند، رشد اقتصادی خود را تسریع بخشد، و روابط اقتصادی خود را با کشور‌های حاشیه خلیج فارس از طریق ایجاد زیرساخت‌ها و توسعه ارتباطات از راه دور تقویت کند؛ که حوزه‌های حیاتی برای طرح بلندپروازانه کمربند و جاده چین (BRI) هستند.

خیز چین برای تغییر معماری خاورمیانه  

خیز چین برای تغییر معماری خاورمیانه

اگرچه چین در حال حاضر فاقد ظرفیت و اراده برای جایگزینی شبکه های بازدارندگی و اتحادهای یکپارچه دیرینه ایالات متحده است، اما ابتکارهای جدید را نباید نادیده گرفت.

راز کوچ چین به بازار ایران  

راز کوچ چین به بازار ایران

چرا ایران برای چینی‌‌‌ها جذاب است؟ این سوال را مرکز پژوهش‌‌‌های اتاق بازرگانی ایران پاسخ داده و در قالب یک گزارش سه عامل محرک را در جهت‌‌‌گیری تازه چین به سمت ایران حیاتی اعلام کرده است. این گزارش تصریح می‌کند، چین در راستای حفظ امنیت انرژی خود به‌عنوان یکی از اهداف کلان توسعه اقتصادی در افق۲۰۴۹ به ایران که دارنده منابع عظیم انرژی و صاحب موقعیت ژئوپلیتیکی ویژه است، نگاه ویژه‌‌‌ای دارد. ضمن اینکه بازار مصرفی ایران از سوی شرکت‌های چینی منبع مناسبی برای کسب درآمد است. از آنجا که چین در استراتژی جدید خود با عنوان «چرخه دوگانه» در پی تغییر مسیر اقتصاد و کاهش وابستگی به مناطقی نظیر آمریکای‌شمالی و اروپاست، ایران می‌‌‌تواند در این زمینه یک شریک مهم برای چین باشد.

چین با تهران تعامل دیپلماتیک دارد نه استراتژیک  

چین با تهران تعامل دیپلماتیک دارد نه استراتژیک

بیل فیگوئروا پژوهشگر تاریخ روابط ایران و چین در دانشگاه پنسیلوانیا در رشته توییتی نوشت: در مارس ۲۰۲۰، ایران و چین قرارداد مشارکت جامع استراتژیک را امضا کردند که در آن چین قول همکاری و سرمایه‌گذاری گسترده با ایران در دو دهه و نیم آینده را داد. این معامله ظاهرا مستلزم سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری بود. اما همان‌طور که محتمل است این معامله با آب و تاب زیادی مطرح شد. بسیاری از کارشناسان اشاره کردند که رقم ۴۰۰ میلیارد دلار تقریبا غیر‌قابل دسترس است.

دگردیسی مصرف انرژی؛ مسیر توسعه پایدار  

دگردیسی مصرف انرژی؛ مسیر توسعه پایدار

با عنایت به سیاستگذاری بین‌المللی از سال‌۲۰۱۵ مبنی‌بر تنظیم قوانین زیست‌محیطی در بخش انرژی و حرکت در مسیر توسعه پایدار، متاسفانه ایران عملکرد مطلوبی در این حوزه نمایان نکرده‌است. نگاهی اجمالی به‌عملکرد ایران در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته و حتی مشابه از حیث پرداخت یارانه انرژی، می‌تواند بیانگر شکاف گسترده ایجادشده باشد. بر این اساس، عملکرد ایران در زمینه پیاده‌‌‌‌‌سازی توسعه پایدار و پرداخت یارانه‌های انرژی با کشورهای چین، هندوستان، عربستان، روسیه، آلمان، آمریکا و ژاپن، با استفاده از مدل‌های تصمیم‌گیری چند معیاره MADM و رویکردهای ارزیابی همانند: TOPSIS و VIKOR موردبررسی قرار گرفت. بررسی‌‌‌‌‌ها نشان می‌دهد ایران نه‌تنها درخصوص پیاده‌‌‌‌‌سازی توسعه پایدار با کشورهای توسعه‌یافته به‌شدت فاصله گرفته‌است، بلکه ایران از کشورهایی همانند روسیه، چین، هندوستان و عربستان که یارانه‌‌‌‌‌های سنگینی برای بخش انرژی پرداخت می‌کنند نیز فاصله معنا‌‌‌‌‌داری دارد.

تقویت بازار انرژی ایران در همکاری با چین  

تقویت بازار انرژی ایران در همکاری با چین

به گفته سخنگوی اقتصادی دولت تامین امنیت انرژی چین و تضمین بازارهای انرژی برای ایران از فوری‌‌‌‌ترین دستاوردهای سفر رئیس‌‌‌‌جمهوری به چین است که اثر خود را بر اقتصاد ایران می‌گذارد. سیداحسان خاندوزی امروز با تاکید بر اینکه سیاست دولت در مبادلات تجاری با شرکای اصلی استفاده حداکثری از ارزهای محلی است تا نیاز به دلار یا یورو به صفر برسد، اظهار کرد: تا امروز اکثریت مبادلات با چین بر اساس یوآن بوده و استفاده از ارزهای محلی به‌‌‌‌جای دلار و یورو مورد استقبال طرف چینی قرار گرفته‌است.

سبزپوشی فلز سرخ با حمایت چین  

سبزپوشی فلز سرخ با حمایت چین

بازگشایی‌‌‌ها در چین و افزایش فعالیت اقتصادی بیش از حد انتظار در این کشور تاثیر مثبتی بر بهای فلز مس داشته، به‌طوری که نرخ این فلز در بورس‌‌‌های کالایی مختلف دنیا رکوردهای چندماهه خود را شکسته است. امید‌‌‌ به رشد تقاضا در ۲۰۲۳ و نگرانی از کاهش عرضه از عوامل این جهش قیمتی نامیده می‌‌‌شوند؛ چرا که افزایش تنش‌‌‌ها در پرو که دارنده یکی از بزرگ‌ترین ذخایر مس دنیاست موجب شده است تا تولید این کشور کاهش یابد. در حال حاضر موجودی مس انبارهای بورس‌‌‌‌‌‌های کالایی مطرح همچون بورس فلزات لندن به‌میزان معناداری کاهش یافته است. همچنین پیش‌بینی می‌شود با افزایش استقبال از انرژی‌‌‌های تجدید‌پذیر و رشد تقاضا برای فلز سرخ، ناترازی بین عرضه و تقاضا بیشتر شود. تشدید احتمال کاهش سیاست‌‌‌های انقباضی پولی فدرال‌رزرو را نیز می‌‌‌توان از دیگر دلایل تحریک بازار فلزات پایه از جمله مس دانست.

نشانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تمایل چین برای توسعه روابط انرژی با ایران  

نشانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تمایل چین برای توسعه روابط انرژی با ایران

مدیر پیشین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با مهم ارزیابی‌کردن سفر رئیس‌‌‌‌‌‌‌‌‌جمهوری به چین تصریح کرد: امیدواریم با سفر سیاستمداران کشور به این کشور و پیگیری و دلجویی مناسب از مسوولان چینی بابت عملکرد نامناسب دولت قبل در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف، روابط اقتصادی دو کشور رشد کند.

مسیر بورسی جذب سرمایه داخلی  

مسیر بورسی جذب سرمایه داخلی

پذیرش استارت‌آپ‌‌‌ها در بورس جزو اصلی‌‌‌ترین موضوعاتی است که استارت‌آپ‌‌‌ها این روزها درباره آن کنکاش می‌کنند. ورود به بازار سرمایه برای شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان می‌‌‌تواند نقطه آغاز جذب سرمایه باشد. اما از چالش‌‌‌ها و مزایای ورود این شرکت‌ها به بازار سهام چه می‌‌‌دانیم؟ اصولا دانش‌بنیان‌‌‌ها برای ورود به بازار سهام باید چه مراحلی را طی کنند؟ رضا درخشان‌‌‌فر، مدیرعامل مشاور سرمایه‌گذاری ترنج به‌عنوان شرکتی که اولین بار برای یک‌استارت‌آپ در بازارسرمایه تامین مالی کرده است، در گفت‌‌‌وگو با «دنیای‌اقت

افزایش فاصله اروپا و آمریکا در سرمایه‌گذاری‌‌‌‌‌های خورشیدی و بادی  

افزایش فاصله اروپا و آمریکا در سرمایه‌گذاری‌‌‌‌‌های خورشیدی و بادی

-

سرمایه‌گذاری «ژاکت» در «کُپی‌‌‌بَن»  

سرمایه‌گذاری «ژاکت» در «کُپی‌‌‌بَن»

-

تبعات طرح مالیات بر عایدی سرمایه  

تبعات طرح مالیات بر عایدی سرمایه

مدتی است که طرح مالیات بر عایدی سرمایه در حال بررسی و طی‌کردن مسیر تصویب در مجلس است و کلیات آن تصویب شده و در حال حاضر جزئیات آن در حال بررسی در کمیسیون اقتصادی مجلس است. مالیات بر عایدی سرمایه، بر سود ناشی از نقل و انتقال (خرید و فروش) اموال غیر‌مولد، از جمله مسکن، زمین، وسایط نقلیه، املاک تجاری و انواع فلزات گران‌قیمت و ارز خارجی اعمال می‌شود. به‌طور خلاصه براساس این قانون، در صورتی که فرد از خرید و فروش این اموال سود کسب کند، باید بخشی از آن را به‌عنوان مالیات پرداخت کند.

برپایی میز مشاوره سرمایه‌گذاری گردشگری در غرفه تهران، همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی گردشگری  

برپایی میز مشاوره سرمایه‌گذاری گردشگری در غرفه تهران، همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی گردشگری

معاون سرمایه‌گذاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران از برپایی میز مشاوره سرمایه‌گذاری در بخش ساخت پروژه‌های گردشگری همزمان با شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌وابسته خبر داد.

سود سالانه بی‌سابقه‌ی شرکت شل پس از آغاز جنگ اوکراین  

سود سالانه بی‌سابقه‌ی شرکت شل پس از آغاز جنگ اوکراین

سود این شرکت در سال گذشته میلادی (۲۰۲۲)، ۳۹.۹ میلیارد دلار (۳۲.۲ میلیارد پوند) گزارش شده که این میزان دو برابرسال قبل از آن و بالاترین میزان سود در تاریخ ۱۱۵ ساله این کمپانی نفتی است.

توافق چین و عربستان برای ایجاد قطب تامین انرژی  

توافق چین و عربستان برای ایجاد قطب تامین انرژی

در گزارش رسمی وزارت خارجه چین که دوشنبه شب منتشر شد، به نقل از کین گانگ آمده است: «عربستان سعودی و چین باید همکاری‌ها خود را در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، انرژی، زیرساخت‌ها، سرمایه‌گذاری، مالی و فناوری پیشرفته گسترش دهند.»

بررسی آثار متفاوت تحریم‌ها بر ایران و روسیه  

بررسی آثار متفاوت تحریم‌ها بر ایران و روسیه

گفت‌وگو با پرویز خسروشاهی-آمریکا و اروپا قصد داشتند با تحریم روسیه این کشور را زمین‌گیر کنند و پیش‌بینی‌ها حاکی از این بود که تولید ناخالص داخلی این کشور حداقل هفت، هشت درصد (و احتمالاً تا بیش از ۱۱ درصد) در سال ۲۰۲۲ کاهش یابد. انتظار می‌رفت قیمت‌ها ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی توسط شرکت‌ها در طول سال به میزان ۲۵ تا ۲۸ درصد کاهش یابد. اما این یک واقعیت است، آن‌طور که تصور می‌شد روسیه به زانو درنیامد و کم یا بیش اقتصادش در حال گردش است.

سابقه فیلترینگ پلتفرمهای مشهور در سه دولت  

سابقه فیلترینگ پلتفرمهای مشهور در سه دولت

سابقه فیلترینگ در ایران به سابقه خود اینترنت در کشور ماست با این حال رشد استفاده از این شبکه و سرویس‌های مبتنی بر آن از اوایل دهه ۸۰ در کشور رخ داد، همچنین نگاهی به سوابق نشان میدهد عمده فیلترینگ پلتفرمها بعد از سال ۱۳۸۸ صورت گرفته است. مقایسه اپلیکیشن های فیلتر شده در دولت‌های مختلف نشانگر این است که مسدودسازی اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های مشهور گاهی همزمان با رخدادهای اجتماعی و گاه نیز در زمان‌های دیگر انجام گرفته است.

«کاهش» سرمایه‌گذاری چین در ایران‎‎  

«کاهش» سرمایه‌گذاری چین در ایران‎‎

روزنامه شرق در مطلبی از «کاهش» سرمایه‌گذاری‌های چین در ایران خبر داده است. این روزنامه در گزارشی تحت عنوان «دو روی چین» و با استناد به اظهارات مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی از «رویگردانی چینی‌ها از سرمایه‌گذاری در ایران» خبر داده است.

بازگشت رونق به‌تجارت چین  

بازگشت رونق به‌تجارت چین

کاهش تقاضای بین‌المللی برای کالاهای چینی منجر به افزایش لغو حمل‌ونقل دریایی در بزرگ‌ترین بنادر این کشور شده‌است و این امر، به یک مانع برای رسیدن به رشد اقتصادی موردانتظار تبدیل شده‌است، با این‌وجود فعالان تجارت و محققان معتقدند کنار گذاشتن سیاست کووید صفر از سوی چین، با وجود آثار مثبت و منفی آن، می‌تواند در حالت کلی اتفاق خوبی برای تجارت باشد.

آخرین وضعیت جذب سرمایه خارجی در ایران تشریح شد  

آخرین وضعیت جذب سرمایه خارجی در ایران تشریح شد

سرمایه‌گذار اول اقتصاد ایران

رویداد آشنایی با روش‌های تأمین مالی در بورس کالای ایران  

رویداد آشنایی با روش‌های تأمین مالی در بورس کالای ایران

به همت کمیسیون بازار پول و سرمایه با همکاری موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق تهران

معرفی کتاب: ابتکار کمربند و راه؛ فرصت‌های اقتصادی مشترک ایران و چین  

معرفی کتاب: ابتکار کمربند و راه؛ فرصت‌های اقتصادی مشترک ایران و چین

تهیه شده در وزارت امور اقتصادی و دارایی، معاونت امور اقتصادی، تدوین دفتر مطالعات بازارهای مالی و بازرگانی

استقبال عمان از سرمایه‌گذاری مشترک با ایران در حوزه‌ی انرژی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تجدیدپذیر  

استقبال عمان از سرمایه‌گذاری مشترک با ایران در حوزه‌ی انرژی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تجدیدپذیر

معاون سفیر سلطنت عمان در تهران، در نشست فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران و عمان اعلام کرد: ظرفیت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری مشترک ایران و عمان در حوزه‌ی انرژی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پاک و تجدیدپذیر وجود دارد. فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و عمان، زیرساخت‌ها و موانع پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روی آن در نشستی به میزبانی سازمان توسعه‌تجارت بررسی شد.

جوینت‌ونچر عربی برای تحول معدن  

جوینت‌ونچر عربی برای تحول معدن

کشورهای حاشیه خلیج‌فارس برای رشد اقتصادی عجله دارند و این موضوع را می‌توان از سطح گسترده طرح‌ها و پروژه‌های اقتصادی و صنعتی آنها دریافت. در آخرین اقدام عربستان‌سعودی سعی دارد یک کنسرسیوم عربی با حضور صندوق پادشاهی عربستان (PIF) و گروه دولتی معادن (Ma’aden) تشکیل داده و روی توسعه تولید مواد معدنی از جمله لیتیوم سرمایه‌گذاری کند.

جنگ تراشه چین و ایالات متحده  

جنگ تراشه چین و ایالات متحده

مبارزه برای تسلط بر بازار تراشه‌ها در حال تغییر شکل اقتصاد جهانی است

الزام به سرمایه‌گذاری  

الزام به سرمایه‌گذاری

کاهش نرخ تشکیل سرمایه به معنای افت سرمایه‌گذاری در اقتصاد و به تبع آن کاهش رشد اقتصادی کشور است؛ بالعکس، نرخ بالای تشکیل سرمایه ثابت بیانگر افزایش سرمایه‌گذاری در اقتصاد و نشان‌دهنده آینده‌ای روشن از

سبقت نرخ مرگ‌ومیر از زاد و ولد در چین پس از ۶۰سال  

سبقت نرخ مرگ‌ومیر از زاد و ولد در چین پس از ۶۰سال

پرجمعیت‌ترین کشور جهان به لحظه‌ای حساس رسیده است: جمعیت چین پس از کاهش مداوم و چند ساله نرخ زاد و ولد که به گفته کارشناسان غیرقابل برگشت خواهد بود، شروع به کاهش کرده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، دولت چین روز سه‌شنبه اعلام کرد که سال گذشته ۵۶/ ۹میلیون نفر در چین متولد شده‌اند؛ درحالی‌که ۴۱/ ۱۰میلیون نفر جان خود را از دست داده‌اند. از زمان جهش بزرگ به جلو، آزمایش اقتصادی شکست‌خورده مائو تسه تونگ که منجر به قحطی و مرگ گسترده در دهه۱۹۶۰ شد، این اولین‌بار بود که تعداد مرگ‌ومیره

توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی  

توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی

بی‌تردید مسئولیت سازمان‌ها این نیست که صرفاً اثربخش باشند، بلکه آن‌ها باید به جامعه‌ای که در آن فعالیت دارند، خدمت کنند. در این راستا مسئولیت اجتماعی، لازمه مدیریت پروژه است و از فاز صفر و مقدماتی تا پیاده‎سازی پروژه، در همه مراحل را شامل می‌شود

پکن چگونه از مسکو بهره‌برداری می‌کند؟  

پکن چگونه از مسکو بهره‌برداری می‌کند؟

شی جینپینگ دوستی چین و روسیه را «بدون محدودیت» تلقی می کند، اما واقعیت پیچیده تر است.

انقلاب کشاورزی با مدل هلند  

انقلاب کشاورزی با مدل هلند

بزرگ‏‌ترین صادرکننده تکنولوژی «کشاورزی سازگار با خشکسالی» به موفق‏‌ترین کشورجهان در «تولید غذا بدون تخریب محیط‏‌زیست» تبدیل شده است. هلند بعد از دو دهه تحقیق برای «انقلاب در کشاورزی»، به سطحی از نوآوری دست یافته که میزان مصرف آب برای تولید برخی محصولات تا ۹۶ درصد کاهش یافته است. «زراعت عمودی» و «گلخانه‏‌ شیشه‏‌ای» از جمله ابداعات هلند است.

راهنمای سرمایه‌گذاری خارجی استان تهران (فارسی)  

راهنمای سرمایه‌گذاری خارجی استان تهران (فارسی)

-

رشد بازارها با کاهش قرنطینه در چین  

رشد بازارها با کاهش قرنطینه در چین

بهای کالاهای پایه با محوریت محصولات بخش انرژی و محصولات صنعتی در دومین روز از هفته پایانی نوامبر به مسیر رشد نرخ بازگشت و به این ترتیب تا اواسط روز سه‌‌‌شنبه ۲۹نوامبر هر بشکه نفت برنت با ثبت رشد ۶۴/ ۲درصدی با نرخ ۳/ ۸۵دلار به‌ازای هر بشکه معامله شد. به گزارش «اکوایران»، مس هم در معاملات آتی کامکس با رشد ۸/ ۰درصدی با نرخ ۶۴/ ۳دلار به‌ازای هر پوند به فروش رفت. این رشد نرخ شامل حال سایر فلزات صنعتی نیز شد. در حالی کامودیتی‌‌‌ها روز سه‌‌‌شنبه ۲۹نوامبر به مسیر رشد نرخ بازگشتند که برگزاری تجمع اعتراضی

دانلود کتابچه چرا تهران (به منظور سرمایه‌گذاری)  

دانلود کتابچه چرا تهران (به منظور سرمایه‌گذاری)

تهیه شده در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان تهران

شکستن چرخه فقر  

شکستن چرخه فقر

-

دورنمای پیش روی اقتصاد و معیشت ایرانیان در طی سال‌های پیش رو  

دورنمای پیش روی اقتصاد و معیشت ایرانیان در طی سال‌های پیش رو

-

دورنمای پیش روی اقتصاد و معیشت ایرانیان در طی سال‌های پیش رو  

دورنمای پیش روی اقتصاد و معیشت ایرانیان در طی سال‌های پیش رو

-

اطلاعیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته - سال ۱۴۰۱  

اطلاعیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته - سال ۱۴۰۱

پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته ۱۴۰۱با همکاری شرکت آوای موفق ایرانیان ۱۸ الی ۲۱ بهمن ماه ۱۴۰۱ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌گردد.

ارایه گزارش آخرین وضعیت سرمایه گذاری خارجی در استان تهران  

ارایه گزارش آخرین وضعیت سرمایه گذاری خارجی در استان تهران

-

دانلود کتابچه راهنمای سرمایه‌گذاری در کشور سوئیس (به زبان انگلیسی)  

دانلود کتابچه راهنمای سرمایه‌گذاری در کشور سوئیس (به زبان انگلیسی)

تهیه شده در Switzerland Global Enterprise

اندونزی «ویزای خانه دوم» را برای جذب سرمایه‌گذاران و گردشگران راه‌اندازی می‌کند  

اندونزی «ویزای خانه دوم» را برای جذب سرمایه‌گذاران و گردشگران راه‌اندازی می‌کند

اندونزی به منظور جذب سرمایه‌گذار و گردشگر بیشتر، «ویزای خانه دوم» به خارجی‌ها اعطا می‌کند.

همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تأمین خدمات شناوری شركت ملی نفت ایران  

همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تأمین خدمات شناوری شركت ملی نفت ایران

همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تأمین خدمات شناوری مورد نیاز شرکت ملی نفت ایران سه‌شنبه، ۲۶ مهرماه ۱۴۰۱در مرکز همایش‌های کوشک نفت برگزار شد.

مشارکت پایدار برای جذب سرمایه گذاران خارجی در صربستان  

مشارکت پایدار برای جذب سرمایه گذاران خارجی در صربستان

آقای مارکو چادژ رئیس اتاق بازرگانی صربستان در مصاحبه با ماهنامه کرد دیپلماتیک صربستان (CORD) به موضوع مشارکت پایدار برای جذب سرمایه گذاران خارجی در صربستان پرداخت. بخش هایی از مصاحبه به شرح زیر ارائه می‌گردد.

عدم‌انتفاع بخش خصوصی از تهاتر ۳ میلیارد دلاری  

عدم‌انتفاع بخش خصوصی از تهاتر ۳ میلیارد دلاری

عضو کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران می‌‌‌گوید: رقم تهاتر ۳ میلیارد دلار در یک‌‌‌سال گذشته، نشان می‌دهد که این میزان از تهاتر در چهار گروه کالایی انجام شده و بخش خصوصی در آن سهم جدی ندارد. از سوی دیگر رئیس سازمان توسعه تجارت در آماری از ارز تهاتر کالایی ایران با سایر کشورها خبر داد: «ارزش تهاتر کالایی ایران با دیگر کشورها در یک سال گذشته از ۳میلیارد دلار عبور کرده است.»

تشدید ناترازی تجارت ایران  

تشدید ناترازی تجارت ایران

دنیای‌اقتصاد : جدیدترین آمار تجارت ایران منتشر شد. این آمار نشان می‌دهد شکاف بین صادرات و واردات افزایش داشته و به بیش از ۳میلیارد دلار رسیده است. این تراز منفی از ابتدای امسال در آمار تجمیعی ماهانه بی‌سابقه بوده؛ تراز تجاری از ابتدای سال تا سه ماه منتهی به خرداد مثبت بود. اما در چهارماه به صفر رسید و در پنج‌ماه و شش‌ماه، واردات از صادرات سبقت گرفت. حال، ناترازی تجاری در هفت‌ماه رشد یافته است. همچنین در آمار جدید، ارزش صادرات و واردات با افزایش و وزن آنها با کاهش روبه‌رو بوده است که نشان از اثرگذاری تورم جهانی بر تجارت ایران دارد.

کاهش سرمایه‌گذاری برای مقابله با تغییرات اقلیمی به دلیل بحران‌های بین‌المللی  

کاهش سرمایه‌گذاری برای مقابله با تغییرات اقلیمی به دلیل بحران‌های بین‌المللی

پروژه‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی که به بحران‌های اقلیمی رسیدگی می‌کنند، به دلیل بحران‌ اقتصاد جهانی کاهش یافته‌اند و سال‌ها حرکت رو به رشد متوقف شده‌است.

متن قانون جدید سرمایه‌گذاری کشور الجزایر  

متن قانون جدید سرمایه‌گذاری کشور الجزایر

متن ترجمه آخرین نسخه قانون سرمایه گذاری الجزایر به فارسی

مشکلات و موانع سرمایه‌گذاری در صنعت آب شیرین‌کن ایران  

مشکلات و موانع سرمایه‌گذاری در صنعت آب شیرین‌کن ایران

در بیست‌و‌پنجمین جلسه کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران، با حضور اعضای هیات مدیره انجمن شرکت‌های آب شیرین‌کن ایران، وضعیت کنونی واحدهای فعال در این صعنت و مشکلات و موانعی که پیش‌روی توسعه صنعت آب شیرین‌کن در ایران وجود دارد، مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

 برنامه‌ی سرمایه‌گذاری ملی دولت مالزی  

 برنامه‌ی سرمایه‌گذاری ملی دولت مالزی

وزیر تجارت و صنعت مالزی در همایشی از برنامه‌ی سرمایه‌گذاری ملی این کشور رونمایی کرد. این سند با ۵ هدف کلی (افزایش پیچیدگی اقتصادی، ایجاد فرصت‌های شغلی با ارزش بالا، گسترش پیوندهای داخلی، توسعه حوزه‌های اقتصادی جدید و موجود، رشد فراگیر) و مجموعه‌ای از معیارهای مشخص ذیل هر یک از اهداف تعریف شده است.

عدالت با اقتصاد دولتی به دست نمی‌آید  

عدالت با اقتصاد دولتی به دست نمی‌آید

اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران سی‌ونهمین نشست ماهانه خود را در سه‌شنبه پایانی ماه مورخ ۲۶ مهر ۱۴۰۱ برپا کردند. در این نشست که دستورجلسه اصلی آن ارائه گزارشی از برنامه‌های فناوری و نوآوری وزارت صنعت، معدن و تجارت بود، نمایندگان بخش خصوصی نسبت به محدودیت‌های اعمال شده بر اینترنت کشور به بهانه‌های امنیتی انتقاد کردند.

آخرین تحولات دنیای تامین مالی  

آخرین تحولات دنیای تامین مالی

«تامین مالی تجاری» شاهرگ تجارت در دنیاست. این حوزه همانند سایر حوزه‌ها در دوران همه‌گیری کرونا دچار چالش‌های زیادی شد. در این میان ضمانت‌نامه‌های اعتباری نقش بسزایی در کمک به تامین مالی تجاری بنگاه‌ها داشته‌اند، در این یادداشت که نوشته کتایون ولی‌زاده مشاور مدیرعامل در امور بین‌الملل «صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک» است؛ آخرین تحولات این حوزه مورد بررسی اجمالی قرار گرفته و راهکارهایی برای مقابله با این چالش‌ها بیان شده است.

همایش بزرگ معرفی فرصت های سرمایه‌گذاری استان کرمان  

همایش بزرگ معرفی فرصت های سرمایه‌گذاری استان کرمان

-

سمینار تخصصی پویش توسعه تجارت راه ابریشم در حوزه ساختمان با حضور تجار کشور پاکستان و ایران  

سمینار تخصصی پویش توسعه تجارت راه ابریشم در حوزه ساختمان با حضور تجار کشور پاکستان و ایران

سمینار تخصصی پویش توسعه تجارت راه ابریشم در حوزه ساختمان با حضور تجار کشور پاکستان و ایران